e-mail: webteam

Nipte nederlaag Zaterdag-team in Zwolle

4 oktober 2025 (Verslag door Menno Monsma)

De eerste wedstrijd in het nieuwe KNSB-seizoen bracht de SV Borne naar Zwolle. Om precies te zijn naar Ittersum, een voormalig gehucht dat behoorde tot de gemeente Zwollerkerspel, die in 1967 werd opgeheven. Ittersum is opgeslokt door Zwolle en is nu een wijk in Zwolle-Zuid met 15.230 inwoners. [Dank, Wikipedia!]

Ons viel een hartelijke ontvangst ten deel door ZZS! (Zwolle-Zuid Schaakt!). Hoewel Borne niet in optimale bezetting aantrad, was de verwachting op een goed resultaat hoog te noemen – ook ZZS! was niet in hun sterkste opstelling.

Even na enen barstte de strijd los. Halverwege de middag leken de meeste partijen nog in evenwicht te zijn. Het was moeilijk aan te geven welk team de beste kansen op de overwinning had.

Het eerste halfje werd door Henk (z) binnengebracht. In een stelling waar nog van alles mogelijk was, besloot men tot remise. Henk had misschien licht voordeel, maar zeker aanzienlijk minder tijd tot zijn beschikking. (0,5-0,5)

Door een overwinning van “Rekordmeister” Patrick kwam Borne op voorsprong. Spelend met wit verkreeg hij het loperpaar en andere kleine voordeeltjes, die hij vakkundig naar winst wist te voeren. (0,5-1,5)

Lang kon Borne niet van deze voorsprong genieten. Invaller Sander (z) speelde een prima partij, maar werd in het late middenspel ge-h-lijnd, zoals dat heet. Hier had misschien meer in gezeten, want behalve dat Sander wat gedrukt stond, was de partij materieel lang in evenwicht. Een teleurstellende opzet van de partij door Menno (w) leidde tot een mindere stelling in het middenspel. Zijn tegenstander was blijkbaar tevreden met een gelijkspel en wikkelde af naar een absolute remise-stelling. Deze beide partijen waren bijna tegelijk afgelopen. (2-2)

Goswin (z) kreeg na een lastige opening met een tijdelijk pionoffer ook nog een moeilijk middenspel. Hij verloor een kwaliteit, waarna hij de partij niet meer kon redden.
Misschien te weinig nachtrust gekregen door zijn kleinkind? Nog proficiat daarmee! (3-2)

Met deze achterstand leek het zo goed als onmogelijk om nog een gelijkspel te halen,
want Theo en Jos hadden een remise-stelling en Marinus leek twijfelachtig te staan.
Met een beetje geluk uit de resterende 3 partijen nog 1,5 punt, maar twee punten, dat zou teveel gevraagd zijn.

Jos (z) wist zijn partij inderdaad remise te maken. Zijn tegenstander had 2 h-pionnen en een zwartveldige loper, Jos ook een zwartveldige loper en uiteraard beiden nog de koning. Door de koning op h7 te plaatsten kon zwart een onmogelijk in te nemen vesting op het bord brengen. Na enkele zetten staakte de witspeler daarom zijn winstpogingen (3,5-2,5)

Theo (w) wist door een klein wonder in het pionnen-eindspel het volle punt binnen te slepen. Volgens mij was het potremise, of Theo begrijpt gewoon meer van pionnen-eindspelen dan wij allemaal. Met dit winstpunt was de hoop op een matchpunt weer terug … (3,5-3,5)

Marinus (w) probeerde in een lastige stelling ijzer met handen te breken. Zijn tegenstander had twee sterke centrum-pionnen die door dreigden te lopen. De enige kans die Marinus nog zag, was een koningsaanval op te zetten met de zware stukken. Een remise zou nog genoeg zijn geweest voor een 4-4, maar de zwartspeler weerde alles af en zorgde ervoor dat de punten in Zwolle-Zuid bleven. (Eindstand 4,5-3,5)

Een kleine nederlaag na spannende strijd tussen twee aan elkaar gewaagde teams,
waar ZZS! net wat beter gebruik maakte van de aan hen geboden kansen.

In de volgende ronde (1 november) staat een thuiswedstrijd tegen TAL 2 op het programma. Komt dat zien!

2025-10-04 1 ZZS!1 uit 3½-4½ 1864 1609
1 w Menno Monsma Bongaerts, J.G.C. (Jan) ½-½ 2166 1948
2 z Goswin Zeeman Auener, P.J. (Jeroen) 0-1 1991 1903
3 w Patrick Munster Schoenmaker, K.A. (Karel 1-0 2001 1887
4 z Henk Eillert Wouda, R. (Rick) ½-½ 1844 1881
5 w Marinus Tibbe Kluijfhout, A.A. (Anthon) 0-1 1841 1876
6 z Jos Muller Bakker, E.B. (Erik) ½-½ 1813 1692
7 w Theo Heeregrave Kruisselbrink, J. (Jan) 1-0 1737 1686
8 z Sander t Lam Schaeffer, E.E. (Elnatha 0-1 1521 0

 

Comments are closed.